Як освоїти підстригання живоплоту, декоративних кущів та дерев

Тільки завдяки регулярному догляду живопліт може виглядати так, як це потрібно Вам. Для того щоб живопліт після стрижки не залишався довго без листя, наші фахівці узагальнили для Вас корисні поради з догляду за ним.

Чому потрібно обрізати кущі та дерева

Живопліт – це огорожа з декоративних кущів або дерев, які висаджують близько один до одного. З часом вони створюють щільні зарослі, що закривають подвір’я від чужих очей та формують красиву декоративну композицію. Однак, аби не отримати «дикі хащі», що виглядають неестетично, потрібна регулярна стрижка кущів. Вона дозволяє одержати гарно оформлену живу огорожу й створити декоративні форми, які додадуть ландшафту ноту індивідуальності. 

Крім того, санітарна обрізка кущів та дерев необхідна для оздоровлення й покращення росту. При цьому вирізають хворі, пошкоджені гілки, а також пагони, що надто загущують крону.

Регулярне підстригання кущів забезпечить:

 • їхній повноцінний розвиток;

 • пишне зростання, формування густої крони;

 • одержання необхідної декоративної форми;

 • попередження занадто активного росту – це важливо для запобігання блокування вільного пересування садовими доріжками, потрапляння високих гілок у дроти електромереж.

Особливості обрізки декоративних кущів: поради та рекомендації

Господарів, які лише починають освоювати мистецтво створення живоплотів, часто цікавить питання: коли обрізати декоративні кущі? Вічнозелений живопліт з хвойних, що ростуть повільно, достатньо обрізати лише весною – в цей час формується крона, тож потрібно видалити пошкоджені зимовими вітрами і снігом гілки. 

Живі огорожі з листяних порід варто стригти як мінімум двічі на рік: весною і восени. Досить часто власники домогосподарств обирають швидкоростучий живопліт. Його важлива перевага – можливість одержати пишну огорожу в короткі терміни. Однак, він потребує більшого догляду – стрижку доведеться проводити не рідше, ніж кожні 6 тижнів (у залежності від інтенсивності росту).

Аби не нашкодити рослинам, варто потурбуватися про правильний вибір термінів проведення обрізки декоративних кущів. Однозначних рекомендацій у цьому питанні не існує – час залежить від кліматичної зони та погодних умов. Весною необхідно вибрати період до початку сокоруху, поки висаджені кущі для живоплоту ще «сплять». Але занадто рання обробка, після якої наступають заморозки, може призвести до втрати частини продуктивних пагонів. Осінні ж роботи проводять після опадання листя.

Ще одне актуальне питання: як обрізати декоративні кущі? Процес потрібно узгоджувати з видом рослин. У більшості випадків треба видаляти до третини довжини пагонів. Але існують і винятки. Так, гортензії можна зрізати майже повністю, залишаючи не більше трьох бруньок. Після цвітіння проводити легку стрижку декоративних кущів, видаляючи зайву молоду поросль і квітконоси.

Інші поради щодо декоративної стрижки кущів:

 • правильно обраний інструмент: для обробки живоплоту висотою до грудей, краще обрати ручні мотоножиці; високі легше стригти подовженими моделями;

 • для створення фігурної верхівки можна використовувати профіль-шаблон, рівень-мотузка дозволить одержати пряму горизонталь;

 • для гарної освітленості рослин, слід формувати основу живоплоту ширшою, ніж її верхівку.

Загальні поради: підстригання живоплоту та декоративних кущів 

 • Обрізайте живоплоти, що квітнуть навесні, тільки після цвітіння.
 • Перед легкою стрижкою влітку (з березня по вересень) переконайтеся, що в живоплоті немає місць гніздування.
 • Починаючи з 01 жовтня, можна також проводити сильнішу обрізку.
 • Укоротіть нові пагони на третину
 • Використовуйте ручні мотоножиці для живоплоту висотою до грудей, подовжені моделі – для високого живоплоту
 • Формуйте топіарії з кущів та декоративних рослин

Різні види декоративних кущів: підстригаємо правильно

Остерігайтеся отруйних живоплотів

Деякі кущі та живоплоти можуть бути токсичними. Оскільки особливо отруйним є насіння в яскраво-червоних ягодах тису, тис не підходить для домашнього господарства, де є діти або домашні тварини.

Зі зрізаними пагонами туї, лаврової вишні та кипариса слід працювати тільки в рукавичках. 

Певна обережність також необхідна при роботі з бирючиною та самшитом. Тому під час проектування та догляду за живоплотом обов'язково носіть відповідний захисний одяг.

Жінка на присадибній ділянці обрізає пагони з живоплоту за допомогою мотоножиць STIHL HS 82.

Починаючи з другого року, живопліт можна підстригати.

Обрізка та стрижка молодих рослин живоплоту

Після посадки живоплоту важливо не обрізати його перший час. На другий рік молоду садову огорожу можна обрізати і надати їй бажаної форми. Основний пагін повинен залишатися неушкодженим, поки живопліт не досягне запланованої висоти. Всі інші пагони слід обрізати наполовину.

Жінка натягує мотузку для орієнтиру, щоб обрізати живопліт.

Натягнута струна полегшує прямий зріз.

Правильна процедура обрізки живоплоту

Обріжте бічні однорічні пагони на дві третини і дайте основним пагонам вирости до бажаної висоти.  

Якщо живопліт має неправильну форму або прогалини, допоможе лише радикальна обрізка. Але будьте обережні: хвойні рослини не проростуть знову після того, як їх обрізати. Тому навіть при регулярній обрізці не варто зрізати гілки до старої деревини хвойних дерев. Тільки тис добре справляється з грубою обрізкою.

Техніка стрижки живоплоту середньої висоти за допомогою мотоножиць

Живопліт трапецієвидної форми

У живоплотах трапецієподібна форма - широка внизу, вузька вгорі - запобігає загущенню нижніх гілок, оскільки таким чином всі пагони отримують достатньо світла. Крім того, зменшується снігове навантаження взимку, оскільки, з одного боку, менше снігу накопичується на верхівці, а з іншого боку, сніг може краще сходити.

Жінка обрізає самшит у формі кулі за допомогою акумуляторних мотоножиць STIHL HSA 26, використовуючи картонний шаблон.

Вибір форми для живоплоту

Деякі власники садових ділянок хочуть надати кущам, а також живоплотам красиву форму. За допомогою картонного шаблону або натягнутої мотузки можна створити правильний топіарій.

Щільний живопліт: як усунути недоліки

Часто існує просте рішення для усунення дефектів живоплоту: забезпечення достатньої кількості світла. Невеликі прогалини швидко закриваються, якщо на них потрапляє достатньо сонця. Тому видаліть сусідні гілки або інші джерела тіні, щоб забезпечити достатню освітленість у прогалинах. Будьте обережні з живоплотом з туї, оскільки вона не прощає глибоких проміжків у деревині.  

Більші прогалини зникають, якщо вивести сусідні пагони вздовж прямої палиці або бамбукової жердини над відкритим простором. Підв'яжіть пагони живоплоту до тростини.

Після стрижки живоплоту не забудьте прибрати обрізки. Якщо залишити обрізки на газоні, вони перешкоджатимуть його росту і можуть призвести до появи прогалин.

Найкраще підмітати зелену поросль віником або видаляти її за допомогою акумуляторної повітродувки, наприклад, STIHL BGA 60. Крім того, перед стрижкою живоплоту можна розстелити текстильну підкладку, наприклад, старе простирадло, щоб зібрати зрізані зелені гілки. Особливо для живоплотів з дуже дрібним листям, наприклад, самшиту, це економить багато роботи, оскільки зрізані гілки можна легко зібрати та утилізувати.

Садова техніка STIHL для підстригання кущів та живоплоту

Чоловік на сходах підстригає високий живопліт акумуляторними ножицями STIHL HLA 86

Високі, широкі живоплоти - не проблема для подовжених мотоножиць для живоплоту.

Подовжені мотоножиці

За допомогою подовжених мотоножиць STIHL можна підстригати особливо високі, довгі або широкі живі огорожі. Оптимальний кут нахилу зручно налаштовується на ножовій траверсі, яка може повертатися на 145 градусів.

Подовжені садові ножиці для живоплоту підходять як для професіоналів з догляду за ландшафтом, так і для вимогливих приватних користувачів.

Жінка в захисних окулярах підстригає живопліт бензиновими ножицями STIHL HS 46

Ручні садові мотоножиці ідеально підходять для живоплоту висотою до пояса.

Ручні мотоножиці

Мотоножиці для живоплоту STIHL спеціально розроблені для ергономічного та вибагливого догляду за густими та особливо довгими живоплотами.

Двостороннє ріжуче лезо точно ріже як у горизонтальному, так і у вертикальному положенні. Мотоножиці STIHL демонструють свої переваги під час стрижки живоплотів висотою від стегон до рівня грудей.

Більше корисного для догляду за садом