15 порад по догляду за газоном — покрокова інструкція

Підтримувати ідеальний стан газону, аби він протягом всього сезону був густим, акуратно підстриженим і мав гарний смарагдово-зелений колір – не так просто. Догляд за газоном охоплює цілий комплекс регулярних заходів, до яких, крім стрижки, входить знищення бур'янів, внесення добрив, полив, мульчування та інші роботи, які потрібно виконувати вчасно та правильно. Ми зібрали для вас 15 рекомендацій фахівців і наведемо покрокову інструкцію з догляду за газоном залежно від сезону.

Догляд за газонами: що радять фахівці

1. Регулярно косіть траву

Газон потрібно косити регулярно, підтримуючи приблизно однакову висоту протягом усього сезону з березня до жовтня. Краще робити це частіше, нехай навіть зрізаючи траву потроху, на невелику висоту (2-3 см) – це не дасть можливості пробитися бур'янам і зробить газон густішим. Тривалі проміжки між косовицями виснажують дерен і порушують нормальне зростання трави.

Важливо постійно змінювати напрямок косовиці,  аби не дати стеблам зігнутися, інакше трав'яний покрив почне рости в один бік. Періодичність підстригання газону залежить від багатьох факторів, але в середньому навесні, в період активного росту трави, косити її потрібно 1 раз на 4-5 днів, а влітку та восени – раз на тиждень.

Поради від експертів STIHL

2. Не робіть стебла надто короткими

Газон не можна підстригати занадто коротко, інакше трава швидко слабшатиме, недоотримуючи поживних речовин, і щоб відновити її здоровий вигляд доведеться частіше робити полив та вносити добрива. При цьому й надто високий газон виглядає неохайно. Потрібно знайти золоту середину. Оптимальна висота газону залежить від різних факторів:

 • сорту трави;
 • сезону;
 • віку та стану газону.

Впливає на висоту трави й призначення газону. Так, на футбольному полі вона має бути не вищою за 2 см, а на присадибній ділянці може досягати 3,5-5 см, але не допускайте зростання трави вище 8-10 см.
Дотримуйтесь правила, що газон потрібно підстригати в кілька етапів, зрізуючи за раз не більше 1/3 довжини стебла. Купуйте для цього газонокосарки, в яких передбачено регулювання висоти косіння.

висота скошування

3. Не стрижіть газон після дощу чи поливу

Аби полегшити догляд за травою та не зіпсувати газон, не косіть його мокрим, оскільки:

 • мокра трава нерівномірно зрізається та сильно пошкоджується, налипає на ножі та корпус газонокосарки або мотокоси, знижуючи їхню продуктивність;

 • зволожений ґрунт може спресуватися та суттєво ускладнити доступ повітря до коріння трави;

 • на траві залишаться борозни від косарки, що зіпсує зовнішній вигляд газону.

Після дощу чи поливу дайте газону максимально просохнути та лише потім приступайте до його стрижки!

4. Поливайте газон регулярно, рясно, але не часто

Полив газону – важлива складова правильного догляду. На інтенсивність та частоту поливу сильно впливає тип ґрунту та погода. За високої температури повітря та тривалій відсутності дощів поливати газон потрібно двічі на тиждень, використовуючи близько 15 л води на квадратний метр. Ознакою того, що трава потребує поливу, є втрата нею пружності. Якщо газон вчасно не полити – він втратить яскравість, трава почне жовтіти та з'явиться бур'ян.

Поливати газон краще вранці чи ввечері, коли ще зберігається нічна прохолода або спадає спека. Якщо робити це вдень, вода швидко випаровуватиметься та не сягне коріння на всю глибину. При цьому полив має бути рясним, але не надмірним, що може спровокувати швидке зростання трави та завадить корінням заглибитися в ґрунт. Саме тому не варто зловживати й частим поливом. Краще полити газон рясно за один раз так, аби зволожити ґрунт на глибину 15-20 см, ніж поливати щодня потроху.

5. Не поливайте газон на ніч

Не можна поливати газон пізно ввечері, перед заходом сонця. Зробіть це з ранку або раннього вечора, коли ще залишається достатньо часу, аби трава встигла просохнути. Якщо вона залишиться мокрою на ніч, це може призвести до розвитку різних хвороб, що може позначитися на стані газону. Найкращий час для поливання газону – до 10 години ранку або з 4 до 6 години вечора.

полив газону

6. Вирівнюйте та підрізайте краї газону

Коли по краях газону відростає вища трава, він виглядає неохайно. Якщо газонокосарка при стрижці не захоплює краю газону, необхідно придбати мотокосу, яка допоможе вирівняти висоту трави в місцях примикання огорожі, бордюру або будь-якої іншої перешкоди. Зробити це можна і за допомогою звичайних садових ножиць, якщо ділянка газону, що заросла, не надто велика по площі.

вирівнюйте краї газону

7. Обов'язково прочісуйте газон

Під прочісуванням газону, або скарифікацією розуміється видалення біологічного матеріалу, що накопичився: сухої трави, гілочок, відмерлих коренів та стебел або опалого листя. Протягом року їх накопичується чимало, та вони утворюють шар, який при досягненні певної товщини:

 • ускладнює доступ повітря та поживних речовин до коренів газонної трави;
 • є сприятливим середовищем для життєдіяльності грибка та кореневих шкідників;
 • сприяє розвитку хвороб газону;
 • примушує коріння тягнутися до поверхні землі, що робить газон вразливим для механічних пошкоджень.

Прочісування – одна з головних процедур догляду за газоном навесні та восени. Виконують його за допомогою граблів, ручного або моторизованого скарифікатора.

Вичесування газону

8. Регулярно вдобрюйте газон

Постійна стрижка газонної трави виснажує запас поживних речовин у ґрунті, тому удобрювати його слід регулярно. Підгодовувати газон потрібно 1 раз на 4 тижні, а при використанні добрив з уповільненим вивільненням мінералів та органіки – раз на 6-8 тижнів. Залежно від сезону застосовуйте:

 • азотні добрива навесні;
 • азотно-калійно-фосфатні влітку;
 • безазотні – восени.

Перед удобренням газону дізнайтеся прогноз погоди та намагайтеся вносити підживлення перед дощем. Якщо після цього дощ не пройде, то газон необхідно рясно полити.

9. Не перевищуйте норми внесення добрив

Надмірна кількість внесених добрив може завдати шкоди навколишньому середовищу. Їхні залишки, що вимиваються з ґрунту, потрапляють у водоймища, через що ті затягуються ряскою. Крім того, надлишок підживлення призведе до посиленого зростання газонної трави, що зробить догляд за нею більш трудомістким, оскільки підстригати газон доведеться значно частіше, а надмірне внесення добрив може спричинити хімічний опік та пожовтіння трави.
Рідкі добрива вносіть за допомогою обприскувача, а сухі речовини в гранулах розсипайте спочатку по периметру газону, а потім по перехресній схемі, проходячи вздовж однієї сторони по всій ділянці, а потім у перпендикулярному напрямку. Орієнтовна витрата добрив – 2-3 кг на сотку.

10. Не змішуйте добрива різних видів

Змішування синтетичних та органічних добрив може нашкодити здоров'ю трави та суттєво зіпсувати зовнішній вигляд газону. Тому при внесенні підживлення, якщо захочете розвести у воді кілька різних речовин, використовуйте добрива одного виду та однієї групи (сульфатні, нітратні або інші).

добрива

11. Проводьте мульчування газону

Мульчування – важлива процедура догляду за газоном восени. Вона проводиться в середині вересня для підготовки газону до зими та являє собою нанесення на поверхню грунту рівного шару мульчі – пухкого органічного матеріалу, що складається з піску, родючого ґрунту та гумусу. Мульчування дозволяє:

 • захистити ґрунт від вимивання та вивітрювання;
 • зберегти в ньому вологу;
 • суттєво зменшити зростання бур'янів.

Як мульчу можна також використовувати зрізану та подрібнену газонну траву. Деякі моделі газонокосарок оснащуються функцією мульчування та цей процес виконується паралельно зі стрижкою газону. Для розрівнювання мульчі не рослинного походження використовуються пластикові граблі.

12. Вчасно проводьте аерацію газону

У комплексі робіт із догляду за газоном велике значення має аерація ґрунту. Вона проводиться шляхом пророблення в ньому отворів для кращого доступу кисню до коріння. Крім того, через ці отвори надходять вода та поживні речовини з добрив. Аерація проводиться у тих місцях газону, де:

 • трава втрачає пружність, жовтіє та в'яне;
 • утворюється застій дощової води;
 • з'являються лисини;
 • починає рости мох;
 • уповільнюється зростання трави;
 • інтенсивно витоптується трава.

Аерацію потрібно проводити перед поливом та внесенням добрив, використовуючи вила або спеціальні агрегати – аератори (STIHL RLA 240) або скарифікатори-аератори (STIHL RLE 240).

13. Періодично виконуйте коткування газону

Коткування – це агротехнічна процедура, яка виконується не тільки для догляду за газоном після посіву, щоб уникнути осідання ґрунту та стимулювати зростання газонної трави, а й надалі, коли вона вже зросте. Коткування газону, що виріс, дозволяє:

 • вирівняти ґрунт після зими, усунувши горбики та ямки, що утворилися після відтавання промерзлого ґрунту;
 • видалити вологу з нижніх шарів ґрунту після тривалих дощів;
 • укласти траву в потрібному напрямку, що часто використовується для влаштування на газоні контрастних смуг, які можна побачити на футбольному полі.

Проводити коткування газону не можна в сильну спеку та період посухи.

14. Постійно боріться з бур'янами

У догляді за газоном велике значення має регулярне та своєчасне видалення бур'янів, перш ніж вони встигнуть розростися. Крім того, що бур'яни псують зовнішній вигляд газону, вони забирають з ґрунту поживні речовини та вологу, яких потім так бракує газонній траві. Для боротьби з бур'янами, залежно від їх кількості, можуть використовуватися механічні та хімічні способи. Як засоби хімічного захисту від багаторічних бур'янів необхідно використовувати гербіциди вибіркової дії, такі як «Пума супер», «Лінтур», «Фернандо» або «Діален».

15. Підбирайте відповідні гербіциди

Для боротьби з бур'янами за допомогою гербіцидів виборчої дії, які знищують конкретні рослини, не впливаючи на газонну траву, використовуються препарати двох видів:

 • досходові, що призначені для запобігання проростанню бур'янів. Обробляти ними газон слід один раз на рік, напровесні;
 • післясходові, що використовуються для знищення трав'янистих і широколистяних бур'янів, які вже з'явилися.

Наносити післясходові гербіциди слід за допомогою обприскувача на проблемні ділянки газону.

Догляд за газоном залежно від сезону

Ми розповіли про основні заходи з догляду за газонною травою, які допоможуть зробити ваш газон ідеально красивим та привели поради фахівців щодо їх проведення. Тепер варто докладніше зупинитися на тому, як правильно доглядати газон покроково протягом року, починаючи з весни.

Весняний догляд за газоном

Залежно від кліматичних особливостей місцевості вашого проживання, підготовчі роботи з догляду за газоном можуть розпочатися навіть у лютому, якщо сніг уже розтанув. Догляд за газоном після зими починається разом зі зростанням трави. Насамперед потрібно очистити його від опалого листя, гілочок та сміття, а потім вже приступати до основних робот:

 • у березні газонну траву варто підживити азотними добривами, але перед цим, якщо зима була морозною, слід ущільнити дерен садовим катком, провести скарифікацію та аерацію газону. Косити часто не потрібно – достатньо 1-2 косовиць, при цьому зрізати треба лише кінчики трави. Важливо проконтролювати наявність грибкових захворювань у газону та за необхідності обробити його фунгіцидами, а після цього досходовими гербіцидами;
 • у квітні косити потрібно часто (кожні 4-5 днів), не даючи траві відростати вище 3-5 см. Наприкінці місяця, за наявності бур'янів, їх потрібно видаляти механічним способом;
 • у травні продовжуйте стригти газон з тією ж періодичністю, а у боротьбі з бур'янами – це найкращий час для використання гербіцидів вибіркової дії, оскільки земля ще волога. Якщо місяць видався жарким та посушливим, приступайте до регулярного поливу газону.

Догляд за газоном влітку

Влітку підстригати траву можна не так часто, як навесні – досить 1 разу на тиждень, а в посушливу погоду ще рідше (2-3 рази на місяць). До особливостей догляду за газоном у цей період можна віднести:

 • у червні – повторне внесення добрив: якщо газон має блідий колір, варто підгодувати його аміачною селітрою або рідким добривом аналогічної дії. Бур'яни, що залишилися після попередньої обробки гербіцидами, необхідно знову обприскувати ними. Не забувайте вирівнювати траву по краях газону та поливати його в суху погоду;
 • у липні продовжуйте регулярні покоси та полив, а при появі конюшини, мшанки або молочаю, обробіть їх відповідним післясходовим гербіцидом;
 • у серпні частота покосів залишається незмінною, та останній раз на рік ви можете застосувати гербіциди для боротьби з бур'янами. Наприкінці місяця можна сіяти траву на лисинах, а при активізації грибкових захворювань – обробити газон фунгіцидами.

Догляд за газоном восени

З настанням осені та до жовтня включно косити газон можна трохи рідше, ніж влітку, а поливати досить раз на 5 днів, контролюючи у дощову погоду, щоб не утворювалися калюжі. Крім того:

 • у вересні необхідно провести скарифікацію газону та зайнятися його ремонтом, позбавившись ям і горбиків шляхом коткування. Якщо трава стала рідкою або не такою яскравою, як улітку, підживіть газон безазотними добривами. У середині або наприкінці місяця необхідно виконати мульчування, а за наявності ознак захворювання трави обробити її фунгіцидами;
 • у жовтні продовжуйте удобрювати газон, прибирайте з нього листя, що опадає, а за наявності моху обробіть уражену ділянку дихлорофеном. Закінчіть ремонт та скарифікацію газону, якщо не встигли зробити це у вересні;
 • у листопаді закінчується регулярна стрижка газонної трави, але якщо погода ще не морозна та ґрунт не розмокли, підстрижіть газон до висоти 5 см. Самий час у цю пору року почистити та змастити газонокосарку та інший моторизований інструмент.

Зимовий догляд за газоном

У зимові місяці газон не потребує особливого догляду. Можливо, у грудні ще доведеться прибрати з нього опале листя та й то лише в тому випадку, якщо ґрунт не розмоклий. Намагайтеся взимку не ходити газоном, навіть якщо він покритий снігом. І тільки в лютому, коли зійде сніг, і підсохнуть купки землі, викинуті дощовими хробаками, приберіть їх мітлою.

Сподіваємося, що поради фахівців і наша покрокова інструкція з догляду за газонною травою допоможуть вам зробити газон красивим та яскравим. Придбати ж надійний та якісний моторизований інструмент для догляду за газоном можна у магазинах офіційної дилерської мережі STIHL в Україні. На нашому сайті ви знайдете відповідні агрегати та адресу найближчого дилера.