Щоб газон був густим, мав приємний смарагдово-зелений колір, недостатньо вибрати відповідний сорт трави, вчасно її посіяти, коректно вносити потрібні добрива та регулярно підстригати. Його якість критично залежить від того, чи отримує коріння кисень, вологу та поживні речовини у достатній кількості для формування міцної кореневої системи. Поліпшити живлення коренів допомагає аерація та скарифікація газону. Про те, що являють собою ці процедури, як часто та в який час їх потрібно проводити і йтиметься у нашій статті.
На здоров'я газону дуже сильно впливає біологічний матеріал, що накопичується на поверхні ґрунту. Це можуть бути відмерлі та нерозкладені частини рослин (коріння, стебла, листя та бічні пагони трави), мох або трав'яна повсть – вони утворюють щільний шар на поверхні ґрунту, що називають соломою. Якщо його товщина не перевищує 0,5-1,5 см, цей шар захищає коріння від перегріву та пересихання, що є нормальним явищем. Товстіший шар соломи створює проблеми для газону:
ускладнюється надходження до коренів поживних речовин;
розвиваються гриби, активізується діяльність кореневих шкідників, якщо у соломи накопичується волога;
з'являються хвороби газону;
коріння в пошуку повітря та води тягнеться до поверхні, через те газон стає вразливішим для механічних пошкоджень та посухи.
Аерація газону – це процедура, спрямована на насичення ґрунту киснем, водою та мікроелементами. Вона проводиться шляхом утворення отворів у верхньому шарі ґрунту по всій поверхні газону за допомогою вил або спеціального моторизованого інструменту. Це дозволяє зменшити щільність ґрунту, покращити його дренаж та постачання до коренів усіх речовин, що необхідні для нормального зростання трави.
Аерація проводиться навесні та восени при виявленні таких проблем:
уповільненого зростання трави;
застоювання води після поливу чи дощу;
пожовтіння ділянок газону;
в'янення трави;
появи лисин.
Визначити необхідність проведення аерації газону можна шляхом простого тесту. Слід вирізати невеликий шматок дерну на глибину 10 см та стряхнути землю з коріння. Якщо його довжина виявиться меншою ніж 5 см, необхідно терміново провести аерацію.
Проведення аерації можливе і влітку в разі:
рясних дощів, коли є ризик загнивання коренів від зливових вод, що скупчилися;
появи щільної кірки після частих поливів;
висадження газону на глинистому ґрунті;
сильних механічних навантажень, якщо газоном ходять або він посаджений на спортивному майданчику.
При цьому не рекомендується робити проколи в занадто мокрому або надто сухому ґрунті.
Частота проведення аерації залежить від стану газону. Якщо він не проблемний, достатньо однієї процедури на рік у період найактивнішого зростання трави. Проблемний газон вимагає частішої вентиляції ґрунту – після кожної третьої стрижки, починаючи з весни.
Скарифікація або вертикуляція газону – це процедура видалення соломи з поверхні ґрунту. Вона проводиться шляхом розрізання сухої солом'яної повсті за допомогою спеціального інструменту – скарифікатора. Після прорізання всю трав'яну повсть потрібно обов'язково прибрати з ділянки та рясно полити газон.
Для видалення соломи може використовуватися ручний або моторизований скарифікатор, що оснащений валом, на якому закріплені ножі, та травозбірником. За відсутності збірника для трави або використанні ручного інструменту, вичісування газону виконується граблями.
Така обробка відкриває вільний доступ до кореневої системи кисню, волозі та поживним речовинам. В акуратних борозенках, що утворилися при скарифікації, швидко проростає нове насіння трави, забезпечуючи відновлення естетичного виду газону.
Скарифікацію треба проводити у квітні чи травні, коли ґрунт швидко відновлюється, щоб усунути залишки торішнього шару соломи, та на початку осені для підрізання коренів бур'янів, вичісування моху та запобігання парування трави під снігом. Зазвичай скарифікація робиться відразу після аерації.
Проводити скарифікацію потрібно при сухому шарі соломи та температурі не менше ніж 10о С. Категорично ця процедура заборонена:
у період дощів при сильному насиченні ґрунту вологою;
у посушливу погоду, коли розпушування ґрунту призведе до його осушення та загибелі газону.
Розрізання та вичісування шару соломи жорсткіша процедура порівняно з аерацією, тому і проводиться вона значно рідше – 1 або 2 рази на рік. Газон, що не має проблем взагалі не потрібно скарифікувати.
Удобрювати газон рекомендується за два тижні до скарифікації, що зробить його більш стійким до проходження цієї важкої та стресової процедури.
Навесні краще використовувати органічне добриво, багате на азот, а восени – мінеральне, з великою кількістю калію. Щоб визначити точно комбінацію поживних речовин, актуальних для вашого газону, слід провести аналіз ґрунту.
Газон можна в той самий день підстригти та відразу ж скарифікувати.
Ні. Скарифікувати газон не можна ні під час дощу, ні відразу після нього. Потрібно дати підсохнути ґрунту та соломі, інакше мокрий ґрунт перешкоджатиме обертанню лез і ускладнюватиме видалення соломи.
Леза скарифікатора повинні проникати у ґрунт на глибину не більше ніж 3 мм.
Після укладання газону має пройти 3 роки, щоб він став більш стійким та міцним для проходження першої скарифікації.
Враховуючи, що скарифікація сильно впливає на газон, і при надмірному зануренні гострих лез у ґрунт можуть пошкодитись не тільки коріння бур'янів, але й трави, виконувати цю процедуру потрібно обережно. Глибина проникнення ножів залежить від віку газону, вона повинна бути не більше 2-3 мм (для дикого газону – 4 мм).
Спочатку необхідно відрегулювати леза на твердій поверхні, щоб вони ледве її торкалися, а потім спробувати пройти невелику ділянку вже газоном, коригуючи налаштування та стежачи за тим, щоб піднімався тільки шар соломи, не відриваючи шматків дерну.
Під час проведення скарифікації газону необхідно дотримуватись певного алгоритму дій.
Газон необхідно удобрити за два тижні до скарифікації, а підібрати оптимальну суміш добрив допоможе аналіз ґрунту.
Щоб видалити більшу частину бур'янів, моху та соломи при скарифікації, газон потрібно підстригти до 2-3 см.
Встановити леза на скарифікаторі потрібно так, щоб вони проникали у ґрунт не глибше, ніж на 2-3 мм.
Поступово обробіть газон рядами по всій довжині, а потім у перпендикулярному напрямку. Переміщати скарифікатор потрібно плавно, не зупиняючись, щоб не пошкодити газон, та не наїжджаючи на велике каміння.
Якщо на скарифікаторі немає травозбірника, видаліть солому граблями.
Після проведення скарифікації газону на щільному та глинистому ґрунті слід посипати його будівельним піском шаром близько 2 см.
При виявленні лисин на газоні можна відновити рослинність шляхом посіву насіння трави того ж сорту, та добре полити ці ділянки.
Для проведення аерації та скарифікації найкраще використовувати моторизовані машини:
STIHL RL 540 – маневрений, потужний та ефективний скарифікатор, що працює на бензині, з ножовим механізмом із 7 фіксованих подвійних лез, які мають 6 позицій для регулювання глибини проникнення в ґрунт;
STIHL RLA 240 – акумуляторний аератор, оснащений механізмом для скарифікації на 7 подвійних лез, який замінюється роликом для аерації, що входить до комплекту;
STIHL RLE 240 – комбінований пристрій для аерації та скарифікації. Він відрізняється від моделі RLA 240 лише типом живлення. Цей агрегат працює від електричної мережі.
Придбати оригінальний моторизований інструмент німецького бренду STIHL можна в магазинах офіційних дилерів виробника. Їх адресу ви знайдете на нашому сайті.