Підтримувати ідеальний стан газону, аби він протягом всього сезону був густим, акуратно підстриженим і мав гарний смарагдово-зелений колір – не так просто. Догляд за газоном охоплює цілий комплекс регулярних заходів, до яких, крім стрижки, входить знищення бур'янів, внесення добрив, полив, мульчування та інші роботи, які потрібно виконувати вчасно та правильно. Ми зібрали для вас 15 рекомендацій фахівців і наведемо покрокову інструкцію з догляду за газоном залежно від сезону.
Газон потрібно косити регулярно, підтримуючи приблизно однакову висоту протягом усього сезону з березня до жовтня. Краще робити це частіше, нехай навіть зрізаючи траву потроху, на невелику висоту (2-3 см) – це не дасть можливості пробитися бур'янам і зробить газон густішим. Тривалі проміжки між косовицями виснажують дерен і порушують нормальне зростання трави.
Важливо постійно змінювати напрямок косовиці, аби не дати стеблам зігнутися, інакше трав'яний покрив почне рости в один бік. Періодичність підстригання газону залежить від багатьох факторів, але в середньому навесні, в період активного росту трави, косити її потрібно 1 раз на 4-5 днів, а влітку та восени – раз на тиждень.
Газон не можна підстригати занадто коротко, інакше трава швидко слабшатиме, недоотримуючи поживних речовин, і щоб відновити її здоровий вигляд доведеться частіше робити полив та вносити добрива. При цьому й надто високий газон виглядає неохайно. Потрібно знайти золоту середину. Оптимальна висота газону залежить від різних факторів:
Впливає на висоту трави й призначення газону. Так, на футбольному полі вона має бути не вищою за 2 см, а на присадибній ділянці може досягати 3,5-5 см, але не допускайте зростання трави вище 8-10 см.
Дотримуйтесь правила, що газон потрібно підстригати в кілька етапів, зрізуючи за раз не більше 1/3 довжини стебла. Купуйте для цього газонокосарки, в яких передбачено регулювання висоти косіння.
Аби полегшити догляд за травою та не зіпсувати газон, не косіть його мокрим, оскільки:
мокра трава нерівномірно зрізається та сильно пошкоджується, налипає на ножі та корпус газонокосарки або мотокоси, знижуючи їхню продуктивність;
зволожений ґрунт може спресуватися та суттєво ускладнити доступ повітря до коріння трави;
на траві залишаться борозни від косарки, що зіпсує зовнішній вигляд газону.
Після дощу чи поливу дайте газону максимально просохнути та лише потім приступайте до його стрижки!
Полив газону – важлива складова правильного догляду. На інтенсивність та частоту поливу сильно впливає тип ґрунту та погода. За високої температури повітря та тривалій відсутності дощів поливати газон потрібно двічі на тиждень, використовуючи близько 15 л води на квадратний метр. Ознакою того, що трава потребує поливу, є втрата нею пружності. Якщо газон вчасно не полити – він втратить яскравість, трава почне жовтіти та з'явиться бур'ян.
Поливати газон краще вранці чи ввечері, коли ще зберігається нічна прохолода або спадає спека. Якщо робити це вдень, вода швидко випаровуватиметься та не сягне коріння на всю глибину. При цьому полив має бути рясним, але не надмірним, що може спровокувати швидке зростання трави та завадить корінням заглибитися в ґрунт. Саме тому не варто зловживати й частим поливом. Краще полити газон рясно за один раз так, аби зволожити ґрунт на глибину 15-20 см, ніж поливати щодня потроху.
Не можна поливати газон пізно ввечері, перед заходом сонця. Зробіть це з ранку або раннього вечора, коли ще залишається достатньо часу, аби трава встигла просохнути. Якщо вона залишиться мокрою на ніч, це може призвести до розвитку різних хвороб, що може позначитися на стані газону. Найкращий час для поливання газону – до 10 години ранку або з 4 до 6 години вечора.
Коли по краях газону відростає вища трава, він виглядає неохайно. Якщо газонокосарка при стрижці не захоплює краю газону, необхідно придбати мотокосу, яка допоможе вирівняти висоту трави в місцях примикання огорожі, бордюру або будь-якої іншої перешкоди. Зробити це можна і за допомогою звичайних садових ножиць, якщо ділянка газону, що заросла, не надто велика по площі.
Під прочісуванням газону, або скарифікацією розуміється видалення біологічного матеріалу, що накопичився: сухої трави, гілочок, відмерлих коренів та стебел або опалого листя. Протягом року їх накопичується чимало, та вони утворюють шар, який при досягненні певної товщини:
Прочісування – одна з головних процедур догляду за газоном навесні та восени. Виконують його за допомогою граблів, ручного або моторизованого скарифікатора.
Постійна стрижка газонної трави виснажує запас поживних речовин у ґрунті, тому удобрювати його слід регулярно. Підгодовувати газон потрібно 1 раз на 4 тижні, а при використанні добрив з уповільненим вивільненням мінералів та органіки – раз на 6-8 тижнів. Залежно від сезону застосовуйте:
Перед удобренням газону дізнайтеся прогноз погоди та намагайтеся вносити підживлення перед дощем. Якщо після цього дощ не пройде, то газон необхідно рясно полити.
Надмірна кількість внесених добрив може завдати шкоди навколишньому середовищу. Їхні залишки, що вимиваються з ґрунту, потрапляють у водоймища, через що ті затягуються ряскою. Крім того, надлишок підживлення призведе до посиленого зростання газонної трави, що зробить догляд за нею більш трудомістким, оскільки підстригати газон доведеться значно частіше, а надмірне внесення добрив може спричинити хімічний опік та пожовтіння трави.
Рідкі добрива вносіть за допомогою обприскувача, а сухі речовини в гранулах розсипайте спочатку по периметру газону, а потім по перехресній схемі, проходячи вздовж однієї сторони по всій ділянці, а потім у перпендикулярному напрямку. Орієнтовна витрата добрив – 2-3 кг на сотку.
Змішування синтетичних та органічних добрив може нашкодити здоров'ю трави та суттєво зіпсувати зовнішній вигляд газону. Тому при внесенні підживлення, якщо захочете розвести у воді кілька різних речовин, використовуйте добрива одного виду та однієї групи (сульфатні, нітратні або інші).
Мульчування – важлива процедура догляду за газоном восени. Вона проводиться в середині вересня для підготовки газону до зими та являє собою нанесення на поверхню грунту рівного шару мульчі – пухкого органічного матеріалу, що складається з піску, родючого ґрунту та гумусу. Мульчування дозволяє:
Як мульчу можна також використовувати зрізану та подрібнену газонну траву. Деякі моделі газонокосарок оснащуються функцією мульчування та цей процес виконується паралельно зі стрижкою газону. Для розрівнювання мульчі не рослинного походження використовуються пластикові граблі.
У комплексі робіт із догляду за газоном велике значення має аерація ґрунту. Вона проводиться шляхом пророблення в ньому отворів для кращого доступу кисню до коріння. Крім того, через ці отвори надходять вода та поживні речовини з добрив. Аерація проводиться у тих місцях газону, де:
Аерацію потрібно проводити перед поливом та внесенням добрив, використовуючи вила або спеціальні агрегати – аератори (STIHL RLA 240) або скарифікатори-аератори (STIHL RLE 240).
Коткування – це агротехнічна процедура, яка виконується не тільки для догляду за газоном після посіву, щоб уникнути осідання ґрунту та стимулювати зростання газонної трави, а й надалі, коли вона вже зросте. Коткування газону, що виріс, дозволяє:
Проводити коткування газону не можна в сильну спеку та період посухи.
У догляді за газоном велике значення має регулярне та своєчасне видалення бур'янів, перш ніж вони встигнуть розростися. Крім того, що бур'яни псують зовнішній вигляд газону, вони забирають з ґрунту поживні речовини та вологу, яких потім так бракує газонній траві. Для боротьби з бур'янами, залежно від їх кількості, можуть використовуватися механічні та хімічні способи. Як засоби хімічного захисту від багаторічних бур'янів необхідно використовувати гербіциди вибіркової дії, такі як «Пума супер», «Лінтур», «Фернандо» або «Діален».
Для боротьби з бур'янами за допомогою гербіцидів виборчої дії, які знищують конкретні рослини, не впливаючи на газонну траву, використовуються препарати двох видів:
Наносити післясходові гербіциди слід за допомогою обприскувача на проблемні ділянки газону.
Ми розповіли про основні заходи з догляду за газонною травою, які допоможуть зробити ваш газон ідеально красивим та привели поради фахівців щодо їх проведення. Тепер варто докладніше зупинитися на тому, як правильно доглядати газон покроково протягом року, починаючи з весни.
Залежно від кліматичних особливостей місцевості вашого проживання, підготовчі роботи з догляду за газоном можуть розпочатися навіть у лютому, якщо сніг уже розтанув. Догляд за газоном після зими починається разом зі зростанням трави. Насамперед потрібно очистити його від опалого листя, гілочок та сміття, а потім вже приступати до основних робот:
Влітку підстригати траву можна не так часто, як навесні – досить 1 разу на тиждень, а в посушливу погоду ще рідше (2-3 рази на місяць). До особливостей догляду за газоном у цей період можна віднести:
З настанням осені та до жовтня включно косити газон можна трохи рідше, ніж влітку, а поливати досить раз на 5 днів, контролюючи у дощову погоду, щоб не утворювалися калюжі. Крім того:
У зимові місяці газон не потребує особливого догляду. Можливо, у грудні ще доведеться прибрати з нього опале листя та й то лише в тому випадку, якщо ґрунт не розмоклий. Намагайтеся взимку не ходити газоном, навіть якщо він покритий снігом. І тільки в лютому, коли зійде сніг, і підсохнуть купки землі, викинуті дощовими хробаками, приберіть їх мітлою.
Сподіваємося, що поради фахівців і наша покрокова інструкція з догляду за газонною травою допоможуть вам зробити газон красивим та яскравим. Придбати ж надійний та якісний моторизований інструмент для догляду за газоном можна у магазинах офіційної дилерської мережі STIHL в Україні. На нашому сайті ви знайдете відповідні агрегати та адресу найближчого дилера.