Чи існує «ефект пам'яті» у сучасних акумуляторах?

Компанія STIHL використовує виключно сучасні літій-іонні акумулятори, які не мають ефекту пам’яті. Це означає, що ви можете заряджати акумулятори STIHL в будь-який зручний для вас час, адже часткова підзарядка ніяк не впливає на скорочення його ємності, а значить і на термін служби. Пропонуємо розібратися більш детально

Акумуляторний повітродувний пристрій STIHL BGA 57 без шкідливого ефекту пам’яті

Що таке «ефект пам'яті»?

Часто можна почути, що практично всі акумуляторні батареї страждають від так званого «ефекту пам'яті» і втрачають ємність через передчасну зарядку. Якщо заряд акумулятора зменшується, час роботи пристрою, що живиться від акумулятора, автоматично зменшується. І як результат - акумулятор потрібно заряджати все частіше і частіше. У гіршому випадку він швидко стає непридатний для використання. Але чи справді ця втрата ємності впливає на всі акумуляторні батареї? З сучасними літій-іонними акумуляторами «ефект пам’яті» більше не виявляється. Для користувачів це має велику перевагу, оскільки акумулятор можна підзарядити в будь-який час - незалежно від стану його заряду.

«Ефект пам'яті»:відкритий у 60-х роках

Міф про оригінальні акумулятори має справжнє походження і в минулому іноді створював серйозні проблеми. «Ефект пам'яті» був відкритий ще в 1960-х роках інженерами NASA. Вони помітили, що акумулятори, встановлені на супутнику, з часом втрачали ємність. Після повторних часткових розрядів акумулятора забезпечували лише стільки енергії, скільки було заряджено раніше.  

Таким чином, «ефект пам’яті» відноситься до негативної зміни ємності акумулятора, яка виникає в результаті повторного часткового розряду. Акумулятор «запам'ятовує» стан часткового розряду і надає тільки цю «запам'ятовану» кількість енергії для подальшого використання. Можна уявити це як посудину, в яку Ви вставляєте проміжне дно - тоді в посудині залишається менше місця для наповнення. «Ефект пам'яті» проявляється електрично в падінні напруги. Акумулятор стає непридатним для використання, якщо напруга падає нижче мінімальних вимог пристрою, що використовується, через перепади напруги.

 

«Ефект пам'яті»: На які акумулятори це вплине?

Ефект пам'яті в основному виникає з нікель-кадмієвими акумуляторами (NiCd), які часто встановлюються в інструментах з акумуляторами. Ефект обумовлений утворенням кристалів на кадмієвому катоді. Якщо акумулятор розряджений не повністю, це сприяє утворенню кристалів у нерозрядженій зоні. Це правда, що напруга зменшується зі збільшенням розміру кристала, оскільки це негативно впливає на провідність матеріалу.  Дещо меншою мірою подібний ефект можна спостерігати   з нікель-метал-гідридними (NiMH) акумуляторами, хоча це називається ефектом "лінивої батареї».  Акумулятори, які відповідають поширеному типорозміру батарейок AA або AAA, часто все ще є нікель-металогідридними акумуляторами (NiMH). Це стосується і акумуляторних батарей, які стаціонарно встановлюються в невеликих електроприладах. В іншому випадку Ni-MH, а також NiCd акумулятори сьогодні зустрічаються рідко.

Яким чином відбувається «ефект пам'яті»?

Згідно з сучасними дослідженнями   ефект пам'яті базується на двох процесах.

Акумуляторна ланцюгова пила STIHL MSA 220 C-B в роботі

Акумуляторна ланцюгова пила STIHL MSA 220 C-B в роботі 

Відсутність ефекту пам'яті з літій-іонними акумуляторами STIHL

STIHL використовує тільки сучасні літій-іонні акумулятори. Вони не тільки легші та потужніші за своїх попередників, але й практично позбавлені «ефекту пам’яті», описаного вище. Навіть після повторного часткового розряду   вони не демонструють істотного падіння напруги. Це забезпечується матеріалами,   що використовуються в елементах акумулятора,   та новітніми технологіями. Літій-іонні акумулятори   STIHL можна заряджати в будь-який час без жодних вагань. Тому не обов'язково завжди використовувати акумулятор до повного розрядження. Навіть коротка проміжна зарядка під час перерв у роботі не є проблемою.

Що означає «ефект пам'яті» для акумуляторних батарей?

Якщо нікель-кадмієві (NiCd) або нікель-метал-гідридні (NiMH) акумулятори, які часто використовувалися в минулому, розряджені лише частково, відбувається втрата ємності. Цей ефект називається «ефект пам'яті». Через частий частковий розряд акумулятор «запам’ятовує» потребу в енергії під час останнього процесу заряджання і заряджає лише цю «запам’ятовану» кількість енергії замість початково доступної ємності. Це призводить до швидкого падіння напруги, що робить акумулятор непридатним для використання в довгостроковій перспективі.

Висновок: «Ефект пам'яті»

  • Відсутність «ефекту пам'яті» з літій-іонними акумуляторами в продуктах STIHL
  • «Ефект пам’яті» спричинений передчасним заряджанням не (повністю) розряджених акумуляторів.
  • «Ефект пам'яті» частково або навіть повністю знижує енергоємність.