Кожен, хто тривалий час працює мотоінструментом, дуже цінує антивібраційну систему (AV-систему). Представляємо Вам її тут докладно.
31.08.2023
В основному конструктив і дія антивібраційної системи однакові у всіх інструментах STIHL.
Антивібраційна система зменшує передачу коливань двигуна та ріжучої гарнітури на рукоятки, забезпечуючи менший рівень вібрації.
Антивібраційна система STIHL (AV-система) — це точно прораховані зони розташування амортизаційних елементів, в якій компоненти приводу, ручки та AV-елементи (зі сталі, гуми або їх комбінації) ідеально підібрані один до одного. Для цього застосовується емпіричне правило: м'які елементи AV-системи можуть чудово гасити вібрації, але іноді вони також можуть мати небажаний вплив на керованість машини. Тому поводження машини оптимізується за допомогою комп'ютера для кожної конкретної техніки в реальних умовах експлуатації.
У STIHL ми завжди орієнтуємося на потреби клієнтів і використовуємо багаторічний досвід. Таким чином ми завжди виводимо адаптовані антивібраційні системи на ринок.
Основою будь-якої антивібраційної системи є буферні і пружинні елементи. Вони виготовлені з гуми, сталі або комбінації обох матеріалів. У STIHL можливе індивідуальне налаштування необхідної конструкції – ми поєднуємо наші пружинні елементи зі складною системою опор, виготовленою з гуми та буферів з жорсткого вспіненого матеріалу.
У наступних відео наочно показано, як взаємодія буфера та пружинних елементів забезпечує меншу вібрацію під час роботи.
Моторизовані інструменти STIHL бувають бензиновими, електричними або акумуляторними. Залежно від типу приводу вимоги до встановленої в пристрої антивібраційної системи відрізняються.
Бензинова техніка STIHL (і всіх інших виробників) приводиться в рух за рахунок згоряння палива в камері згоряння. Згоряння палива приводить у рух поршень, шатун і колінчастий вал. Ці рухомі частини являють собою коливальні елементи, зворотно-поступальні рухи яких передаються на корпус інструмента, а отже, і на рукоятки, за які оператор його тримає.
При перевищенні певної кількості обертів (так званої частоти обертів при зчепленні) обертовий рух колінчастого валу передається інструменту (наприклад, ріжучому диску моторіза, ланцюгу мотопили або косильному полотну кущоріза), що призводить до додаткових вібрацій.
Ці рухи плюс будь-який дисбаланс інструменту, а також реакція інструменту через його взаємодію із оброблюваним матеріалом і навколишнім середовищем генерують спектр вібрації, від якого можна захистити за допомогою AV-системи.
Акумуляторні та електричні пристрої працюють від електродвигуна, в якому відсутні коливальні елементи, як у бензинових двигунів. Вібрації в першу чергу спричинені гарнітурою, наприклад, косильним диском, струною, відрізним диском чи ланцюгом, а також будь-якими дисбалансами та взаємодією з оброблюваним матеріалом та навколишнім середовищем. Тому застосування антивібраційної системи має сенс і для акумуляторних, і для електричних пристроїв.
AV-система в акумуляторній пилі MSA 300 зменшує навантаження на м’язи та суглоби.
Під час роботи в лісі важлива точність. Тому всі бензопили STIHL мають систему AV.
AV-система на професійній акумуляторній мотопилі STIHL MSA 300 також захищає м’язи та суглоби під час звалювання, обрізання сучків або розпилювання невеликих і середніх дерев.
З мотоножицями STIHL HS 82 Ви можете працювати з незначною втомою.
У садівництві та ландшафтному дизайні двигуни з високим крутним моментом забезпечують швидке виконання робіт. Пристрої з AV-системою зменшують вібрацію двигуна і таким чином забезпечують більш ергономічну роботу навіть під час роботи з потужними інструментами, наприклад, кущорізом STIHL FS 410, повітродувкою STIHL BG 86 або мотоножицями STIHL HS 82.
AV-система зменшує рівень вібрації, що передається від двигуна моторізу.
Точні розрізи бетону, асфальту, каменю, конструкційна сталь або труб легко виконати, наприклад, із бензорізом STIHL TS 410. Його AV-система значно зменшує вібрацію, що передається двигуном – для легкої роботи навіть під час довготривалих робочих завдань.
У бензопилах STIHL трубчаста рукоятка і задня рукоятка захищені від вібрації двигуна за допомогою антивібраційної системи. Вібрація, що виникає під час пиляння від ріжучої гарнітури, також відводиться за допомогою AV-системи. Таку будову мають усі бензинові ланцюгові пили STIHL.
На професійних кущорізах STIHL встановлюються різні антивібраційні системи, які покращують роботу з пристроями. Тут ви знайдете як системи, що ізолюють рукоятку від двигуна, так і системи, де рукоятка разом з валом ізольовані від двигуна.
Антивібраційні системи, що встановлюються на бензорізах STIHL, конструктивно є подібними до AV-системи, що використовується на бензопилах.
Ручні бензинові повітродувки STIHL не оснащуються антивібраційною системою. Ранцеві бензинові повітродувки мають систему, схожу на антивібраційну систему в бензорізах та бензопилах.
Професійні бензинові мотоножиці STIHL мають антивібраційну систему, так само як нові акумуляторні ножиці серії HSA 07/06. Наявність антивібраційної системи в мотоножницях для живоплоту, окрім зменшення вібрації, також позитивно впливає на рівень шуму пристрою.
У STIHL рівень вібрації кожного пристрою точно вимірюється.
Що означає антивібраційна система для працівників, відносно зрозуміло: більший комфорт під час роботи з технікою. Але антивібраційні системи також є важливим елементом забезпечення умов безпеки праці для роботодавців. Директива ЄС щодо вібрації визначає верхні межі допустимих рівнів вібрації.
Вони можуть бути дотримані різними методами: або через максимально допустимий щоденний час роботи з пристроєм, або через зниження рівня вібрації, який дозволяє працювати з пристроєм без обмеження часу. Таким чином, антивібраційна система служить для дотримання рекомендацій щодо вібрації протягом щоденного робочого часу, що є важливим для професіоналів.
Сьогодні антивібраційну систему можна знайдти в усіх пристроях STIHL, які зазнають сильної вібрації, пов'язаної з приводом. Це стосується багатьох інструментів, від бензопил до кущорізів, від бензорізів до садових ножиць. Те, що сьогодні забезпечує максимальний комфорт і захист здоров'я працівників у багатьох інструментах STIHL, бере свій початок від бензопили.
А точніше: від тепер уже легендарної STIHL Contra. Коли вона з’явилася на ринку в 1959 році, це була перша пилка, яка могла як валити, так і обрізати дерева. Що нікому не було зрозуміло на момент введення в експлуатацію: При регулярному використанні, особливо в поєднанні з холодом, висока вібрація інструментів може призвести до серйозних порушень кровообігу в пальцях користувача – так званої хвороби Рейно.
Щоб виправити це, компанія STIHL почала досліджувати та розробляти антивібраційну систему для ланцюгових пил, для якої було подано заявку на патент у 1964 році.
Ця антивібраційна система відрізнялась тим, що рукоятки були відокремлені від двигуна за допомогою гумових елементів. Через рік антивібраційна система стала стандартним елементом оснащення нової моделі STIHL Contra, а в 1967 році бензопила 041AV вже пропонувалася з повністю інтегрованою антивібраційною системою в рамі рукоятки.
Вона складалася з литої магнієвої частини, що вміщувала карбюратор і повітряний фільтр, до якої була прикріплена задня рукоятка. Ця AV-система була дуже швидко доопрацьована і, з відповідними змінами, перенесена на інші групи продуктів.
Сьогодні, до речі, хвороба «білого пальцю» більше не є типовим захворюванням працівників лісового господарства, зокрема завдяки поєднанню підігріву рукоятки та антивібраційної системи в інструментах STIHL.