ТОП-10 САДОВИХ РОБІТ ВЕСНИ
на присадибній ділянці
Ті з нас, хто проводить весняні дні в своєму будинку або на дачі, а не в чотирьох стінах міських квартир, безсумнівно, цінують можливість регулярно бувати на природі. Що ж важливо зробити на ділянці і який догляд потрібен саду в середині весни?
1. Підготовка ґрунту до посадок
Якщо ви хочете зайнятися городництвом і плануєте вирощувати овочі, землю слід підготувати. Ділянку для посадки потрібно перекопати або прокультивувати. Загальне перекопування виконують на глибину до 25 см, причому скопану землю обов'язково рихлять, а великі грудки розбивають. При цьому відразу ж розмічають грядки для посіву та посадки рослин.
Пристовбурні круги навколо дерев і чагарників теж варто прорихлити на глибину 8-10 см. Це дозволить волозі при поливі і під час дощу краще проникати в ґрунт.
2. Підживлення рослин
Навесні під перекопування зазвичай вносять органічні або мінеральні добрива. Городній ґрунт раз на декілька років підгодовують перепрілою органікою – дозрілим компостом або перегноєм. Добрива розкидають по поверхні землі з розрахунку 5 кг/м2 і закладають у неї культиватором. Органічний матеріал покращує структуру ґрунту і забезпечує живлення рослин корисними мікроелементами.
Розпушуючи пристовбурні кола і міжряддя саду, вносять не тільки перегній, але і мінеральні добрива – суперфосфат, а також хлористий калій, який можна замінити деревною золою. Витримують такі пропорції: на 1 м2 – 3,5-5 кг перегною, 25-40 г суперфосфату і 0,5-0,6 л золи.
3. Посадка картоплі, саджання дерев.
Середина весни – час, коли можна починати висаджувати картоплю. Щоб прискорити і автоматизувати процес, краще використовувати додаткову насадку на культиватор – плуг-підгортальник, який полегшує формування посадкових борозен.
Плануючи город, враховуйте, що грядки краще орієнтувати з півночі на південь. Крім картоплі в середині весни в ґрунт також висівають холодостійкі культури – коренеплоди, кріп, петрушку і висаджують цибулю.
Плодові та ягідні рослини, а також декоративні культури найкраще висаджувати до пробудження бруньок. Якщо момент упущений, посадку скасовувати не варто, проте рослинам потрібен більш ретельний догляд і регулярний полив.
Вибираючи саджанці для посадки, важливо правильно оцінити їхній стан. Слід переконатися, що коріння не пересохли і не пошкоджені. Висота саджанців дерев повинна бути не менше 1,1-1,3 м, товщина стовбура біля основи – мінімум 1 см. Зберігати рослини перед посадкою краще з прикопаним корінням, а безпосередньо перед висадкою відкриті коріння варто замочити в ґрунтово-перегнійному розчині.
5. Очищення ділянки від бур'янів та старої трави
Запущені садові ділянки потрібно очистити від заростей бур'янів. Найбільш ефективний і дієвий метод у такому разі не прополка і перекопування, а використання гербіциду. Цей агрохімікат вбирається рослинами через листя, проникає вглиб кореневої системи і протягом 2-3 тижнів призводить до загибелі однорічних і багаторічних бур'янів.
Через час хімічна речовина розпадається на найпростіші елементи, і ґрунт можна використовувати для перекопування і вирощування культурних рослин. Щоб захистити корисні рослини від обприскування гербіцидом, використовують перевернуті ємності та інші підручні матеріали.
6. Санітарна і формувальна обрізка саду
Хоча навесні прийнято закінчувати обрізати сад у березні, в квітні ще є час це доробити. Річ у тому, що раннє обрізання не завжди дозволяє відрізнити засохлі гілки від пагонів, які ще сплять. Тому, коли бруньки на рослинах почнуть прокидатися, можна побачити і виправити недоліки березневої обрізки.
Крім того, в середині весни закінчують обрізати декоративні культури, що часто відкладають на пізніші терміни. Основну увагу в цей час приділяють обрізуванню кущів: проводять формування загорож, видаляють кореневу поросль, обрізають зламані, недорозвинені і засохлі пагони.
7. Лікування дерев
Деревам, які погано перезимували, може знадобитися лікування. Глибокі тріщини, морозобоїни і дупла потрібно зачистити до живої тканини, змастити садовим варом або 5 %-ним розчином мідного купоросу і закрити цементно-піщаним розчином (його готують з розрахунку 1 частина цементу на 3 частини піску). Зверху латку покривають цементом і замазують олійною фарбою.
8. «Блакитне» обприскування саду
Традиційна весняна робота в саду – це «блакитне» обприскування плодових дерев розчином бордоської рідини на основі мідного купоросу. Зазвичай для роботи використовують 3 %-ний розчин, але якщо бруньки на деревах сформувались і почали розкриватися, концентрацію знижують до 1 %. Важливо знати, що під час цвітіння проводити подібне оброблення саду заборонено.
9. Відновлення газону
Весняному газону знадобиться прибирання. Його очищають від злежалої трави, моху, сухого листя та гілок. Крім того, дерен вимагає видалення ґрунтової повсті, яка утворюється через переплетення засохлих і напіврозкладених пагонів газонної трави.
Траву потрібно вичесати віяловими граблями, проколоти дерен за допомогою аератора або обробити його скарифікатором, який не проколює, а розпушує газон і видаляє трав'яну повсть. Ці заходи полегшують доступ вологи та поживних елементів до коренів рослин і прискорюють весняне оновлення трави. Після розпушування газон слід полити і удобрити комплексними мінеральними добривами. В окремих місцях проводять додатковий підсів.
10. Стрижка газону
Наприкінці квітня можна робити першу стрижку газону, яка має стати регулярною процедурою. Для зміцнення дернового покриву косіть газон щотижня на висоту близько 1/3 від довжини пагонів. Оптимальна висота газону після стрижки – 3,5-5 см. На цьому рівні дається поштовх вегетації нових пагонів, що надає газону належної густоти. Важливо, щоб ножі газонокосарки були гостро заточені і техніка справно працювала. Напрямок руху пристрою по газону кожен наступний раз змінюють на перпендикулярний.