3 екзотичні прянощі
для вирощування на своєму городі чи підвіконні
Будь-який садівник або городник погодиться з тим, що вирощені на своїй ділянці овочі та фрукти набагато смачніші покупних. Але, на жаль, на городі і в саду можна виростити далеко не все, і за більшістю екзотичних приправ все одно доводиться йти в супермаркет... Якщо тільки ви не прихильник експериментів, який готовий ризикнути виростити екзотику самостійно.
Якщо не брати до уваги такі популярні рослини, як базилік, майоран, чебрець, орегано або розмарин, які можна зустріти на наших городах, то на звання екзотичної садової прянощі можуть претендувати менш поширені новинки, наприклад перець чилі або рукола. Ми пропонуємо вам розширити свою плантацію трьома нестандартними екзотичними рослинами, яким потрібен простий догляд.
Лемонграс, або лимонна трава
Цю незвичайну пряність, яка надає стравам тайської кухні неповторний присмак лимона, виростити в домашніх умовах простіше, ніж багато хто собі уявляє. Головне – забезпечити цій теплолюбній рослині регулярний полив і належні умови в холодну пору року.
Траву лемонграс, яку називають також «лимонне сорго» і цимбопогон, вирощують у теплицях, оранжереях і навіть у горщиках і контейнерах – на сонячних підвіконнях. Полив, за аналогією з іншими теплолюбними рослинами, виконують після висихання ґрунту, уникаючи як довгого перезволоження, так і тривалих періодів, коли рослина залишається з сухими корінням.
Купити лимонну траву можна у вигляді насіння і саджанців у горщиках – в садових центрах або розплідниках садових рослин. На літо кущик лемонграсу можна навіть пересадити у відкритий ґрунт у сад. Але враховуйте, що в кінці сезону для зворотної пересадки потрібна ємність більшого розміру, або кущик, який розрісся, доведеться розсадити в кілька невеликих горщиків.
Можливе також однорічне вирощування лимонної трави – на грядці з насіння.
Флорентійський фенхель, або італійський кріп
Фенхель, або аптечний кріп, зростає в багатьох садах. Цю приправу із солодким анісовим запахом використовують у багатьох кулінарних цілях. Однак не всі знайомі з екзотичним «флорентійським» різновидом фенхеля, який відрізняється наявністю їстівних потовщень в нижній частині стебла. Його качанчики широко застосовують у середземноморській кухні, і їх можна зустріти в продажу в овочевих відділах супермаркетів.
Вирощують цей різновид фенхеля, як і інші городні трави, – у відритому ґрунті, з насіння. Висівають рослини на грядки в середині-кінці весни або навіть влітку. Насіння потрібно посіяти на глибину 2 см, залишаючи між рядами відстань 40 см. Для проростання потрібне рясне і довге зволоження, тому після посіву важливий полив.
Для появи качанчиків не можна допускати загущення посівів, тому рослини проріджують, прополюють, а стебло – підгортають. Качанчики зрізають при досягненні висоти 10 см. Стебла і листя, які досягли висоти 30 см, можна використовувати як звичайну зелень.
Імбир
Кореневища імбиру широко доступні у продажу, і може здатися, що самостійне вирощування цієї культури не має сенсу. До того ж ви навряд чи отримаєте великий урожай коренів власного імбиру. Але якщо вас не лякають експерименти і є бажання отримати справжні живі корінці замість висушених кореневищ, цей розділ саме для вас.
Щоб отримати саджанець імбиру, знадобиться здоровий корінь, який можна придбати в овочевому магазині або супермаркеті. Головне – вибрати найбільш придатний зразок, без ознак плісняви і грибків, а також, якщо можливо, – зі сплячими ростовими бруньками, які схожі на маленькі цибулинки або сплячі бутони квітів.
Для створення плантації відріжте невелику частину кореня зі сплячою брунькою і посадіть у контейнер із компостною землею для кімнатних квітів так, щоб брунька була розташована над поверхнею земляної суміші. Під час висадки будьте обережні і намагайтеся не пошкодити ніжні бруньки.
Рясно полийте ємність і накрийте поліетиленовою плівкою, щоб створити всередині найбільш сприятливі для проростання імбиру умови високої вологості і тепла. Поставте контейнер у тепле освітлене місце і не знімайте плівку протягом декількох тижнів, поки бруньки не почнуть рости. Зняти поліетиленове укриття можна лише після появи зелених пагонів. Надалі імбир можна вирощувати як кімнатну рослину.
Для того щоб отримати врожай, буде потрібно від декількох місяців до року регулярних поливів і підживлень саджанця. До цього часу нові нарости на коренях повинні досягти розмірів м'ячика для гольфу. Коли стебла почнуть підсихати, коріння очищають від землі, підсушують і ділять на ті, що йдуть в їжу, і на новий посадковий матеріал.