Виготовляємо компост правильно

Компост - це перевірене природне добриво та поліпшувач ґрунту. Він містить багато важливих поживних речовин і мікроелементів для вашого садового ґрунту. Дізнайтеся, як правильно та раціонально компостувати.

Огляд

  • Компост із садових та кухонних відходів містить багато поживних речовин і є добривом для рослин.
  • Вибирайте місце на рівній поверхні, без заглиблення у ґрунт, у затінку або півтіні.
  • Популярними типами компостерів є термокомпостери та дерев'яні компостери
  • Дотримуйтесь пропорції змішування 25:1 або 30:1 між матеріалами, багатими на вуглець та азот, і регулярно перекладайте їх. 
  • Використовуйте садовий подрібнювач для подрібнення зелених відходів, щоб прискорити розкладання.

Компостер на вашій ділянці

Маючи компостер у власному саду, ви заощаджуєте гроші на добривах, використовуючи багатий на поживні речовини компост у своєму саду. Таким чином, ви переробляєте наявні відходи в екологічно розумний спосіб.

Що таке компостер?

Компостер - це дерев'яний або пластиковий контейнер для приготування компосту. У компості відходи переробляються шляхом перетворення вихідних матеріалів на чорний гумус ґрунтовими організмами.

Саморобний дерев'яний компостер у тінистому місці поруч із деревами та кущами

Для компостера місце розташування має вирішальне значення.

Розміщення компостера

Вибір місця має вирішальне значення для компостера. Ідеальним є місце в тіні або напівтіні на рівній поверхні. Ви також повинні мати можливість під'їхати до місця з тачкою, щоб згодом перемістити компостер і просіяти сирий компост.

 

Види компостерів

Що можна додавати у компост, а що – ні?

Якість природного добрива залежить від його компонентів. Компостувати можна всі органічні матеріали, що розкладаються. Це можуть бути будь-які залишки з городу або навіть побутові відходи.

Правило таке: чим різноманітніша суміш відходів, тим цінніший компост.

Переробляйте скошену траву

Скошена трава добре підходить для переробки. З одного боку, її можна компостувати. Щоб свіжа трава не загнивала в компості, перед компостуванням слід змішати її з деревною стружкою або рваним картоном без поліграфії рівномірно розподілити по компосту. Таким чином ви забезпечите хороше постачання кисню. З іншого боку, ви можете розкласти на грядках суху скошену газонну траву - як джерело поживних речовин, а також як потужний захист від холоду та проливних дощів.


Підходить для компосту

Не підходить для компосту
  • підстилка для дрібних тварин

  • жири та олива

  • яєчна шкорлупа

  • харчові відходи тваринного походження

  • кавова гуща

  • хлібобулочні вироби

  • чайний пакетик

  • деревна зола

  • газетний та кухонний папір

  • екскременти собак та котів

  • рослини в горщиках, зрізані квіти
  • сміття з мішка для пилососа

  • трохи овочів та скошеної трави
  • журнали

  • бур'ян без насіння
  • каміння, скло, метал

Пропорції матеріалів для компосту

Зелені кухонні відходи або молоді рослини містять багато азоту, тому їх слід змішувати з сухими, багатими на вуглець частинами рослин - так званим коричневим матеріалом, наприклад, гілками, соломою або деревною тріскою.

Оптимальне співвідношення багатих на вуглець і багатих на азот матеріалів становить приблизно 25:1.


Співвідношення матеріалу: коричневого до зеленого – 25:1

Якісне добриво виходить при правильному співвідношенні вуглецю та азоту (25:1 або 30:1). Якщо вміст вуглецю переважає, рослинні рештки розкладаються повільніше. Занадто висока частка азоту зменшує кількість стабільних гумусових сполук.

Коричневий рослинний матеріал Зелений рослинний матеріал
Солома Газонна трава
Гілки Овочі
Кртон Фрукти
Папір Зів'ялі квіти
Листя Харчові відходи
Тріски Кава

Пошарове укладання та наповнення компосту

Маючи трохи часу та відповідні інструменти, ви можете розпочати процес нашарування та наповнення компосту - чудовий спосіб повторного використання кухонних та рослинних відходів в екологічно чистий спосіб. Ми підкажемо, що потрібно робити, крок за кроком.

Nahaufnahme eines selbstgebauten Holzkomposters
Ein Holzkomposter bietet Platz für Ihre Abfälle.

Поради: приготування компосту

Зробити і підтримувати компостну купу дуже просто – за допомогою правильних порад по догляду за компостом. Перевертаючи та просіюючи компост, ви отримуєте корисний гумус. Ми покажемо вам, як це зробити.

Eine Frau schichtet trockene Äste und Zweige auf einen Holzkomposter

Перемішування компосту

Приблизно через три-чотири тижні нова компостна купа зменшиться. Перемішайте купу лопатою, щоб сприяти хорошій аерації та перемішуванню. 

Якщо компост занадто вологий, додайте грубого сухого матеріалу, наприклад, гілки. Компостери швидкого компостування необхідно перемішувати після перших чотирьох тижнів, як тільки контейнер заповниться.

Nahaufnahme, wie jemand mit einer Schaufel Kompostmaterial durch ein Durchwurfsieb drückt 

Просіювання компосту

Перед тим, як вносити компост, його потрібно підготувати до використання в саду та пройти базову очистку: Пересипте його повними лопатами через похиле сито, яке видаляє палички, каміння та інші грубі домішки і пропускає лише готовий до використання компост. Дізнайтеся, як власноруч змайструвати практичне решето для просіювання.

Типові проблеми з компостом

Компост неприємно пахне, не дозріває або пліснявіє - компостування не завжди працює належним чином. Прочитайте найважливіші рішення зараз.

 

Компост тхне        Загниваючі компостні купи часто страждають від перезволоження.
Що робити Уникайте додавання занадто вологих компонентів. На жаль, компостну купу зазвичай доводиться перебудовувати - гнилий компост вже не врятувати. Зверніть увагу на правильне укладання садових відходів.

Компост не визріває        Компост завжди потребує часу для приготування. Але якщо це займає особливо багато часу, це може бути пов'язано з тим, що у вашому компості занадто мало азотистих речовин.
Що робити Не забувайте: хоча компост потребує відпочинку, його слід час від часу перевертати або перекопувати. Це означає, що коли об'єм вашої компостної купи зменшиться приблизно на третину, вам слід взятися за лопату. Це сприяє аерації та прискорює процес компостування. Також слід переконатися, що компост містить достатню кількість азотистих речовин.

Компост цвіліє Цвілеві бактерії зустрічаються в кожному садовому ґрунті і є абсолютно природними. Однак, якщо виникає сильне зараження пліснявою, швидше за все, це означає, що було покладено занадто багато вологих матеріалів.
Що робити Спробуйте перекласти компост і добре перемішати сухий матеріал з вологим. Після цього пліснява повинна знову розпастися.

Більше порад та ідей по догляду за садом