Заточування ланцюга

Будь-яка ріжуча гарнітура потребує догляду: регулярно заточуйте ланцюг Вашої мотопили STIHL, щоб забезпечити її повну продуктивність.

Бензопилка STIHL MS 261 C-M з направляючою шиною Light 04 поруч із паливною сумішшю STIHL MotoMix перед заточуванням

Огляд: Заточування ланцюгової пили

 • Тупа ланцюгова пила - це більше клопоту і менше безпеки

 • Заточку ланцюгової пили легко підготувати та виконати за допомогою правильних інструментів

 • Для заточування зубців ланцюга використовуйте відповідний круглий напилок.
 • Також ознайомтеся з інструкцією з експлуатації ланцюгової пили при виконанні робіт з технічного обслуговування, таких як заточування.
Напилки для ланцюгових пил STIHL та пиляльні ланцюги на робочому столі в майстерні.

Як розпізнати затуплений ланцюг

Навіть найкращий ланцюг з часом затуплюється. Як наслідок, робота стає більш виснажливою, а мотопила – зношується все більше. Крім того, зростає фізичне навантаження, а результат різання стає все менш задовільним.

Якщо під час роботи з пилкою ви помітили такі ознаки, необхідно заточити або, можливо, навіть замінити ланцюг.

Під час роботи з ланцюговою пилкою ви повинні звернути увагу на наступні ознаки.

П'ять ознак затупленого ланцюга

Ознака № 1

Ланцюг не врізається в деревину без натискання на моторний блок.

Ознака № 2

При розрізанні чи поперечному надрізі деревини ланцюг утворює дрібну тирсу замість великої стружки.

Ознака № 3

Незважаючи на правильне змащення ланцюга та правильне натягування ланцюга в розрізі утворюється дим.

Ознака № 4

Мотопила рухається в одному напрямку, а розпил виходить кривим. Це свідчить, зокрема, про одностороннє затуплення або нерівномірну довжину різців.

Ознака № 5

Під час пиляння мотопила деренчить і підстрибує. Точне використання ускладнене.

Чоловік у рукавичках STIHL підпилює ланцюг бензинової бензопили STIHL 261 C-M круглим напилком

Відеоінструкція: заточування ланцюга й обмежувача глибини за допомогою напилка STIHL 2-в-1

У нашій відеоінструкції ми покажемо вам, як наточити ланцюг і обмежувач глибини за допомогою тримача напилка 2-в-1 за одну операцію.

Що таке відстань обмежувача глибини?

Відстань обмежувача глибини різу - це відстань між переднім краєм лопатки зуба та верхнім краєм обмежувача глибини. Чим більша ця відстань, тим більше деревини знімається на один зуб.
Відстань обмежувача глибини зменшується при заточуванні зубців ланцюга. Це пов'язано з тим, що під час заточування ріжучий зубець стає коротшим, а також пласкішим через свою форму (вужчим і пласкішим до задньої частини).

Тому, щоб отримати хороший результат пиляння, коли ви заточуєте ланцюг на своїй бензопилі, відстань до обмежувача глибини також необхідно щоразу перевіряти і за необхідності регулювати.

Ріжучий інструмент і ланцю пили на робочому столі

Допоміжні засоби для заточування ланцюга

Витримати всі кути і виміри "на око" дуже складно і вимагає багато практики. Тому STIHL рекомендує використовувати допоміжні засоби для заточування.

Людина з направляючою для тримача напилка STIHL на направляючій шині STIHL Light 04

Самостійне заточування ланцюгів круглим напилком

Ви можете самостійно заточити ріжучі зубці ланцюга за допомогою круглого напилка. Однак використовуваний інструмент повинен бути придатним для відповідного ланцюга. Якщо ви використовуєте неправильний напилок, ви можете навіть знизити ефективність різу ланцюга. Ми пояснимо вам, як знайти правильний круглий напилок.

Вибір правильного круглого напилка залежить від кроку ланцюга. Кожному кроку ланцюга відповідає певний діаметр круглого напилка.

Вибір правильного круглого напилка для заточування ланцюгів.

По кроку ланцюга визначається певний клас продуктивності мотопили. Крок ланцюга можна легко визначити на всіх ланцюгах STIHL, оскільки на обмежувачі глибини є номер для ідентифікації. Потім ви можете легко знайти потрібний діаметр напилка в таблиці шифрів STIHL.

Номер для позначення кроку ланцюга на обмежувачі глибини ланцюга

Якщо цифра на обмежувачі глибини різу більше не читається, крок ланцюга можна відрегулювати за допомогою  контрольного шаблону для ланцюга . Крім того, ви також можете вирахувати крок ланцюга. Наприклад, виміряйте відстань від центру однієї заклепки до центру наступної за допомогою штангенциркуля і розділіть результат на два, щоб отримати крок ланцюга в міліметрах. Однак, оскільки крок ланцюга завжди вказується в дюймах, вам все одно доведеться перевести результат у відповідні одиниці: Один міліметр відповідає 0,039 дюйма, а це означає, що ви повинні помножити результат, виміряний в міліметрах, на 0,039, щоб отримати відповідне значення в дюймах. Для розрахованого таким чином значення просто знайдіть відповідний діаметр пилки в таблиці шифрів STIHL:

Маркування на обмежувачі глибини Альтернативне маркування на обмежувачі глибини Крок ланцюга Діаметр круглого напилка
1 1/4 1/4" 4,0 міліметра
2 325 .325" 4,8 міліметра
3 3/8 3/8" 5,2 міліметра
4 404 .404" 5,5 міліметрів
6 P, PM 3/8" Picco 4,0 міліметра
7   1/4" Picco 3,2 міліметра

Корисно знати

Зверніть увагу, що напилки для ланцюгів мають іншу форму, тобто іншу структуру поверхні, ніж, наприклад, грубі напилки. Тому останні принципово не підходять для заточування пиляльного ланцюга.

Заточування ланцюга: Інструкція

Порада: за допомогою тримач напилка 2-в-1 ви можете одночасно заточити ріжучі зубці ланцюга та встановити обмежувач глибини на потрібну висоту.

Пиляльний ланцюг STIHL Rapid HEXA заточується за допомогою шестигранного напилка.

М’яка чи тверда деревина? Оптимальне налаштування обмежувача глибини

Обмежувач глибини різу - це частина ріжучого зубця ланцюга. Він визначає, наскільки глибоко зубець проникає в деревину під час пиляння і скільки деревини він зріже. Тому для оптимальної продуктивності пиляння необхідно правильно встановити відстань обмежувача глибини залежно від типу деревини. Ми пояснимо, на що слід при цьому звернути увагу.

Обмежувач глибини та вид деревини мають пасувати один до одного

Кожен вид деревини поводиться по-різному під час розпилювання. Правильно налаштувавши обмежувач глибини, ви можете полегшити роботу собі та своїй пилці. На практиці ми рекомендуємо при покупці ланцюга звертати увагу на види деревини, які будуть в основному розпилюватися. 

Відрегулюйте обмежувач глибини за обпилювального шаблона

Тверда деревина чинить більший опір при розпилюванні, ніж м'яка. Для різання твердої деревини відстань обмежувача глибини не повинна бути занадто великою. При різанні м'якої деревини поза періодом морозів відстань може бути збільшена на 0,2 мм. Для цього можна використовувати обпилювальний шаблон з наступним більшим кроком ланцюга. STIHL крім цього пропонує спеціальні обпилювальні шаблони, за допомогою яких можна безпосередньо визначити оптимальну відстань обмежувача глибини для твердої та м'якої деревини.

Крок ланцюга дає зорієнтуватися при виборі відстані обмежувача глибини. У таблиці вище ви можете побачити, наскільки великою має бути відстань глибини різання при твердій деревині.

Ще більше порад і рекомендацій щодо заточування ланцюга 

 • Для початку промаркуйте зубець фломастером. Маркування допомагає контролювати рівномірність зняття матеріалу. Після двох-трьох рухів напилка, перевірте, як знявся матеріал. Якщо матеріал знімається рівномірно, ви працюєте правильно. Якщо маркування стерлось лише місцями, перевірте, чи використовуєте ви правильний напилок, і переконайтеся, що ви не проводите напилком занадто високо або занадто низько.
 • Не використовуйте ланцюг аж доти, доки він зовсім не затупиться. У проміжках між роботами достатньо кількох рухів напилка, щоб знову нагострити ланцюг.
 • Підрахуйте кількість ходів напилка і зробіть однакову кількість на кожному зубці, щоб усі зубці були однакової довжини.
 • Якщо зубці одного ряду стають коротшими за зубці іншого ряду,  це означає, що ви працювали з більшим надавлюванням з одного боку. Вирівняйте довжину зубців, зробивши один або два рухи пилкою на довших різцях.
 • Порада: за допомогою тримача напилка 2-в-1  ви можете одночасно заточити ріжучі зубці ланцюга та встановити обмежувач глибини на потрібну висоту.

   

Інструкція з експлуатації для мотопил STIHL

Тут Ви можете зручно завантажити  інструкцію з експлуатації  для Вашої мотопилки STIHL.

Ще більше корисного для прихильників технологій