Чому потрібно обрізати кущі та дерева
Живопліт – це огорожа з декоративних кущів або дерев, які висаджують близько один до одного. З часом вони створюють щільні зарослі, що закривають подвір’я від чужих очей та формують красиву декоративну композицію. Однак, аби не отримати «дикі хащі», що виглядають неестетично, потрібна регулярна стрижка кущів. Вона дозволяє одержати гарно оформлену живу огорожу й створити декоративні форми, які додадуть ландшафту ноту індивідуальності.
Крім того, санітарна обрізка кущів та дерев необхідна для оздоровлення й покращення росту. При цьому вирізають хворі, пошкоджені гілки, а також пагони, що надто загущують крону.
Регулярне підстригання кущів забезпечить:
- їхній повноцінний розвиток;
- пишне зростання, формування густої крони;
- одержання необхідної декоративної форми;
- попередження занадто активного росту – це важливо для запобігання блокування вільного пересування садовими доріжками, потрапляння високих гілок у дроти електромереж.
Особливості обрізки декоративних кущів: поради та рекомендації
Господарів, які лише починають освоювати мистецтво створення живоплотів, часто цікавить питання: коли обрізати декоративні кущі? Вічнозелений живопліт з хвойних, що ростуть повільно, достатньо обрізати лише весною – в цей час формується крона, тож потрібно видалити пошкоджені зимовими вітрами і снігом гілки.
Живі огорожі з листяних порід варто стригти як мінімум двічі на рік: весною і восени. Досить часто власники домогосподарств обирають швидкоростучий живопліт. Його важлива перевага – можливість одержати пишну огорожу в короткі терміни. Однак, він потребує більшого догляду – стрижку доведеться проводити не рідше, ніж кожні 6 тижнів (у залежності від інтенсивності росту).
Аби не нашкодити рослинам, варто потурбуватися про правильний вибір термінів проведення обрізки декоративних кущів. Однозначних рекомендацій у цьому питанні не існує – час залежить від кліматичної зони та погодних умов. Весною необхідно вибрати період до початку сокоруху, поки висаджені кущі для живоплоту ще «сплять». Але занадто рання обробка, після якої наступають заморозки, може призвести до втрати частини продуктивних пагонів. Осінні ж роботи проводять після опадання листя.
Ще одне актуальне питання: як обрізати декоративні кущі? Процес потрібно узгоджувати з видом рослин. У більшості випадків треба видаляти до третини довжини пагонів. Але існують і винятки. Так, гортензії можна зрізати майже повністю, залишаючи не більше трьох бруньок. Після цвітіння проводити легку стрижку декоративних кущів, видаляючи зайву молоду поросль і квітконоси.
Інші поради щодо декоративної стрижки кущів:
- правильно обраний інструмент: для обробки живоплоту висотою до грудей, краще обрати ручні мотоножиці; високі легше стригти подовженими моделями;
- для створення фігурної верхівки можна використовувати профіль-шаблон, рівень-мотузка дозволить одержати пряму горизонталь;
для гарної освітленості рослин, слід формувати основу живоплоту ширшою, ніж її верхівку.