Туя: підстригання та догляд

Вічнозелена туя - справжня класика серед садових живоплотів. Дізнайтеся, як правильно обрізати тую та доглядати за нею.

Живопліт з туї вздовж доріжки

Огляд: підстригання туї  

  • Залежно від віку та сорту, обрізайте туї один-три рази на рік у період з квітня по вересень.  
  • Перед кожною обрізкою влітку перевіряйте тую на наявність місць розмноження та гніздування багатьох тварин і зачекайте, поки гніздо знову не буде покинуте. 
  • Зрізайте тую в сухий, не надто сонячний день без заморозків  
  • Рекомендується трапецієподібна обрізка, щоб уникнути проривів снігу та коричневих плям через нестачу сонячного світла   
  • Замість радикальної обрізки краще регулярно видаляти менші кінчики пагонів
Щільна, трапецієподібно підстрижена огорожа з туї обрамляє садову хвіртку

Туя — чудова вічнозелена рослина, що забезпечує зелену живу огорожу

Обрізка туї: що важливо знати

Туя, яку ще називають деревом життя, є однією з найпопулярніших рослин для живоплоту - і має багато переваг. Вічнозелена рослина морозостійка і є чудовим засобом для створення живої огорожі.

Крім того, туя швидко росте, тож незабаром ви зможете насолоджуватися пишною та щільною зеленню живої огорожі. Наші поради підкажуть, на що звернути увагу при обрізанні живої огорожі з туї.

Остерігайтеся токсичних рослин

Деякі кущі та живоплоти можуть бути токсичними, а туя може викликати алергічні реакції. Зрізані пагони туї, лаврової вишні та кипариса слід обрізати тільки в рукавичках. Також слід бути обережними з бирючиною та самшитом. Тому обов'язково носіть відповідний захисний одяг під час проектування та догляду за живоплотом, а також під час обрізки.

Коли найкраще підстригати тую?  

Якщо ви плануєте обрізати живопліт, слід врахувати наступне. З ботанічної точки зору, найкращий час для обрізки туї - з квітня по вересень. Якщо ви обрізаєте дерево життя лише один раз на рік, підійде час на початку літа, наприкінці червня. Якщо ви плануєте обрізати тую тричі на рік, найкраще підійде початок квітня, кінець червня і кінець серпня. Після вересня обрізати тую більше не слід, оскільки інакше нові пагони не зможуть визріти до морозів і можуть бути пошкоджені.  

Частота обрізки туї залежить від віку живоплоту з туї. Для молодих туй рекомендується дві обрізки, щоб вони могли розвинути багато маленьких бічних пагонів і живопліт швидко став непрозорим. Для туї старшого віку часто достатньо однієї обрізки на рік, але сильнорослі сорти також слід обрізати двічі на рік, коли вони стають старшими.

Обрізка туї
Обрізку туї краще робити в період з квітня по вересень

Законодавчі вимоги до обрізки живоплоту з туї в Німеччині

Цікавий факт: згідно законодавства Німеччини туї не можна обрізати в період з 1 березня по 30 вересня, через те, що багато різних видів пташок гніздяться в цей період. Однак, якщо ви лише злегка підстригаєте або формуєте живопліт, не втручаючись у його структуру, ви також можете обрізати тую в цей період.  

У багатьох місцях існують законодавчі норми щодо максимальної висоти живоплоту з туї. Наскільки високою може бути ваша туя, залежить від місця розташування. У багатьох німецьких громадах обмеження становить два метри. 

Підготовка до підстригання туї  

Щоб успішно обрізати стару огорожу з туї, вам знадобляться відповідні інструменти та приладдя - дізнайтеся, що потрібно мати напоготові перед початком роботи!

Правильне захисне спорядження  

Робота з потужним обладнанням приносить задоволення і дозволяє працювати з більшою віддачею. Добре, якщо при цьому ви можете покластися на ефективний і безпечний захисний одяг. Під час роботи з інструментами STIHL завжди використовуйте засоби індивідуального захисту. Більш детальну інформацію Ви знайдете в інструкції з експлуатації Вашого виробу або в офіційного дилера STIHL. Перед першим використанням ретельно ознайомтеся з інструментом і перед кожним використанням перевіряйте його справність. Будь ласка, пам'ятайте, що засоби індивідуального захисту не замінюють безпечну техніку роботи.

Інструмент та приладдя для підстригання туї

Рекомендації: обрізаємо тую правильно 

Щоб ваша огорожа з туї була здоровою і мала гарну форму, її слід регулярно обрізати, починаючи з другого року життя. Навіть якщо ваша огорожа з туї ще не досягла бажаної висоти, вам слід обрізати верхівки принаймні на половину річного приросту, щоб підтримувати густий ріст. Дізнайтеся нижче, як обрізати тую.

Обрізка туї Брабант і туї Смарагд

Серед найпопулярніших сортів туї в Німеччині є туя Брабант і туя Смарагд. Обидва види морозостійкі, але якщо туя Брабант має скоріше світло-зелений колір, то туя Смарагд, як випливає з назви, вражає своїм темно-зеленим кольором.  

Для туї Смарагд, яка росте порівняно повільно, на 10-15 сантиметрів на рік, найкраще вкорочувати пагони раз на рік, тоді як для туї Брабант, яка росте приблизно на 30 сантиметрів на рік, рекомендується регулярна обрізка.

Догляд за туями: що важливо знати

Thuja mit braunen Triebspitzen

Туї потрібне сонячне світло, щоб не побуріти.

Щоб доглядати за туями, потрібно регулярно удобрювати живопліт і видаляти дрібні верхівки пагонів. Також важливо розпізнавати і лікувати хвороби живоплоту. Шукайте засохлі, мертві або уражені хворобою пагони та обережно і повністю видаляйте їх.  

Щоб ваша туя отримувала достатньо сонячного світла і хорошу циркуляцію повітря, слід регулярно обрізати дерево життя. 

Для цього завжди видаляйте меншу з двох гілок, які перетинають одна одну, безпосередньо на V-подібному з'єднанні. Щоб заповнити прогалини в живоплоті та ефективно замаскувати окремі оголені ділянки, ви можете підтягнути сусідні ділянки гілок і підв'язати їх.

Вам може бути цікаво